Społeczne liceum Startowa 4K

Społeczne Liceum OgólnokształcąceStartowa 4KKrytyczne myślenieKomunikacjaKompetencjeKreatywność

Seminaria

Literatura

prof. Krzysztof Biedrzycki. Historyk literatury XX wieku, krytyk literacki i filmowy, kulturoznawca, badacz edukacji, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Wykładał literaturę polską w Stanach Zjednoczonych i Francji. 

Literatura to poznanie drugiego człowieka, wejście w jego sytuację, zrozumienie go, porozumienie z nim. Będziemy w utworach literackich szukali inspiracji do rozmów o bardzo istotnych problemach, z którymi się zmagamy. Zamierzamy kontynuować refleksję nad formami manipulacji językowej, nad tym, w jakim stopniu język bywa narzędziem władzy, a w jakim może nam dać wolność. Czytamy dzieła George’a Orwella "Rok 1984" oraz "Folwark zwierzęcy". Listę dalszych pozycji, nad którymi się zatrzymamy, ustalimy wspólnie.

Prawo

Agnieszka Janowska, radca prawny w Business Advisors Legal, ekspert w dziedzinie analiz prawnych, sędzia Sądu szkolnego.

Zapraszam na seminarium prawne. Jeśli jesteś zainteresowany, jakie mamy w Polsce prawa i obowiązki, jeśli myślisz o karierze prawnika, albo po prostu oglądałeś ciekawy film o prawnikach i chcesz dowiedzieć się jak to jest naprawdę, to seminarium dla Ciebie. Będziemy omawiać różne zagadnienia prawne, przeprowadzimy symulację rozprawy, chętni pojadą do sądu obejrzeć prawdziwą rozprawę. Jestem radcą prawnym, specjalizuję się  w prawie pracy i wykonuję ten zawód od prawie dwudziestu lat.

Etyka biznesu

dr Piotr Łuczak 

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w prowadzonym przeze mnie seminarium pt. "Etyka życia gospodarczego". W czasie zajęć będziemy wspólnie zgłębiać kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, zasadami compliance w przedsiębiorstwie, określeniem wpływu firmy na jej otoczenie, a także kodeksami etycznymi różnych grup zawodowych. Wszystko to pozwoli nam przygotowywać się do dużego projektu, jakim jest stworzenie kompleksowej strategii społecznego zaangażowania i odpowiedzialności dla wybranego przedsiębiorstwa. Dodatkowym atutem będzie możliwość poznania i zastosowania w praktyce zasad metodyki pracy z projektami. A poza tym wszystkim wymiana myśli i poglądów, wspólne wypracowywanie stanowisk i najlepszych rozwiązań, które pozwolą w przyszłości uczynić nasze życie gospodarcze choć odrobinę lepszym.

Dziennikarstwo

Bożena Dudko, redaktorka i dziennikarka, sekretarz jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

      - Dziennikarz czy pracownik mediów? – jaka jest różnica między tymi zawodami?
      - „To nie jest zawód dla cyników” – mówił Ryszard Kapuściński – co to znaczy?
      - Czy dziennikarstwo to rzemiosło czy też może być (i kiedy?) sztuką?
      - Co to znaczy: być czwartą władzą?
      - Jak pisać, żeby nie nudzić i nie szkodzić?
      - Jak sprawdzać wiadomości, żeby nie paść ofiarą fake newsów?

Niechciana pamięć. O przymusowej pracy seksualnej kobiet w obozach Trzeciej Rzeszy

Ewa Rutkowska, nauczycielka etyki i filozofii w Liceum Startowa 4K 

Będziemy się przyglądać, jak została ukształtowane zbiorowa (nie)pamięć dotycząca tak zwanych puffów i innych miejsc przymusowej pracy seksualnej kobiet. Co działo się z tymi kobietami po wojnie. Dlaczego nawet przy anonimizacji ofiar badacze i badaczki Zagłady nie zajmowali się tym tematem? Co działo się po wojnie z ofiarami i czy miały one prawo do cierpienia w związku ze swoim doświadczeniem? Czy były jakieś teksty kultury, które próbowały przybliżyć ten temat i kiedy zaczęły się pojawiać? 
Chciałabym, żebyśmy też poszli/ poszły do teatru rozmaitości na spektakl Puppen House.
Przeczytamy też trochę tekstów filozoficznych nie wprost nawiązujących do tematu, ale będących ważnymi pozycjami narracji o Zagładzie - będą to między innymi Z.Baumann, H.Arendt, K.Jaspers a także G.Didi-Huberman, O.D.Kulka, P.Levi, G.Agamben.

Teatr

 Beata Bil-Walerowicz. Absolwentka kursu dramy w Szkole Dramy Stosowanej „Stop-Klatka” , licznych kursów warszawskiej Szkoły Impro,  obecnie uczestniczka kursu dla instruktorów teatralnych w Teatrze „Ochoty”. 
Agnieszka  Młodzińska. Zainteresowana fizycznym i duchowym aspektem teatru, uczestniczka warsztatów teatralnych w Węgajtach i Gardzienicach. Anglistki, nauczycielki Liceum Startowa 4K

Seminarium teatralne składa się z cyklu zajęć poświęconych zespołowej pracy scenicznej,  zwieńczonej wspólnie przygotowanym spektaklem. Koncentrujemy się na świadomej pracy z  ciałem i głosem. Ćwiczymy wyrażanie emocji, budujemy zróżnicowane postaci. Pracujemy zespołowo nad sztuką, którą wspólnie przygotowujemy i wystawiamy. Zależy nam na stworzeniu zgranego zespołu, w którym liczy się swoboda twórcza oraz poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. 


Centrum Mistrzostwa Informatycznego

Krzysztof Pstrągowski, nauczyciel informatyki, grantobiorca unijnego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego

Zajęcia oparte są na dwóch filarach:

  1. przygotowanie do prowadzenia własnej działalności w przyszłości, poprzez naukę krytycznego podejścia do problemów oraz kreatywnego rozwoju własnych umiejętności i pasji i przekuwanie na przyszły sukces zawodowy
  2. po części planowania biznesowego nacisk położony jest na technologiczne aspekty prowadzonej działalności - tworzenie stron www, identyfikacji wizualnej, nauka narzędzi programistycznych. W przypadku projektów rokujących powodzenie istnieje możliwość nawiązania współpracy i uruchomienia projektów "na żywo". 
  3. Zajęcia z robotyki w oparciu o roboty mBot

 

Sport

Łukasz Sapijaszko, nauczyciel Liceum Startowa 4K
 
Zapraszamy na seminaria sportowe, gdzie poznacie różne formy aktywności fizycznej. Możecie sprawdzić się w nowych dyscyplinach i doskonalić te, które już znacie. Program zajęć obejmuje wybrane dyscypliny sportu: kolarstwo, rolkarstwo, łyżwiarstwo, narciarstwo biegowe, nartorolkarstwo oraz snowboarding, zespołowe gry sportowe i pływanie. Będziemy przygotowywać  się do udziału w sportowych imprezach szkolnych i miejskich.

Biologia

Patrycja Antos. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z wykształcenia parazytolog.  W Biologii moimi mocnymi stronami są tematy związane z genetyką molekularną, inżynierią genetyczną, oraz światem mikroorganizmów. Co najważniejsze- uwielbiam się uczyć i dzielić się zdobytą wiedzą!

Serdecznie zapraszam Was wszystkich na moje pierwsze seminarium pod tytułem "Ukryta historia ziół". Dowiecie się na nim między innymi: dlaczego rozmaryn był palony jako kadzidło, w jakim celu korzeń mandragory stosowano podczas egzorcyzmów, jaki gatunek wykorzystuje się do produkcji atropiny, jak nazywa się oraz do czego służy roślina,  której nasiona przypominają głowę żmii oraz... wiele, wiele innych. Dodatkowo przedstawimy na mapie świata pospolite gatunki oraz ich rdzenne miejsca występowania, a także przygotujemy ulotki informacyjne na temat ich działań pożądanych i nie. Jak widzicie będzie zdrowo, magicznie i kolorowo! 

Matematyka

Andrzej Oleszkiewicz, absolwent matematyki oraz podyplomowych studiów pedagogicznych, nauczyciel matematyki w Liceum Startowa 4K, wcześniej w LXIV Liceum im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Seminarium przeznaczone jest dla uczniów, którzy:

Psychologia

Jolanta Kaźmierczak, pedagog na Startowej i w Liceum im. Żmichowskiej. Ukończyła studia podyplomowe z pomocy psychologicznej i socjoterapii.

Zapraszam do wspólnego oglądania świata, świata ludzi  jako istot społecznych przez pryzmat wiedzy psychologicznej. Pierwsze zajęcia to spotkanie na dworcu ZOO.

Wizje przyszłości z przeszłości

Rafał Derda, nauczyciel historii, studia podyplomowe "Totalitaryzm - Nazizm - Holokaust"  

Przyjrzymy się szczególnej relacji literatury i kina z rzeczywistością społeczną, w której niegdysiejsze marzenia i lęki przed czasem przyszłym lub alternatywną rzeczywistością, stają się często naszą codziennością. 
Naszą bazą będzie XX wiek z odniesieniami do XIX i XVIII wieku.
Będziemy analizować, oceniać i porównywać między sobą dzieła literackie i filmowe, a także tworzyć krótkie prezentacje, na wybrany przez siebie temat. Zapraszam do przejrzenia wizji przeszłości i wejrzenia w ich źródła!

Plastyka

Bożena Korulska, artystka grafik, malarka, scenografka, członek grupy artystycznej PositiveArt. Kurator wystaw grafiki artystycznej "Grafiteka" Nauczycielka historii sztuki i plastyki w Liceum Startowa 4K

Zajęcia co 2 tygodnie - 2 godziny zegarowe

W programie:

  1. Rysunek z natury (węgiel i ołówek)
  2. Malarstwo z natury oraz na podstawie wykonanego wcześniej szkicu - technika gwasz
  3. Technika graficzna linoryt - poznanie całego procesu przygotowania grafiki
  4. Kompozycja brył - rysunek i modelowanie (materiał modelina)
  5. Wyjście w plener ze sztalugami (zależne od pogody)

 

© Startowa 4K. Wykonanie: Strony internetowe SłupskStrony www Słupsk