Kick for Europe

KickForEurope_1.jpgW dniach 23.09.-26.09.2019 odbywały się w Warszawie spotkania dziewięciu uczniów naszego liceum z młodzieżą niemieckiego Erasmus-Gimnasium z Rostoku w ramach pierwszej części projektu edukacyjno-sportowego „Piłka nożna w Polsce i w Niemczech - europejska podróż w czasie”.

Podczas tego wydarzenia uczniowie wzięli udział w różnych warsztatach i dyskusjach, dzięki czemu mieli szansę bliżej się poznać i porozmawiać na tematy aktualne dotyczące zarówno polityki, jak i spraw społecznych. Tłem całego przedsięwzięcia był temat piłki nożnej.

W pierwszym dniu na oficjalnym spotkaniu uczestnicy mieli okazję podczas wspólnej kolacji zapoznać się ze sobą oraz dowiedzieć się o programie całego wydarzenia.

Drugiego dnia zajęcia warsztatowe odbywały się na Stadionie Narodowym PGN. W programie były m.in. zabawy animacyjno-integracyjne. Młodzież niemiecka uczyła się podstawowych zwrotów języka polskiego a nasi uczniowie utrwalali wyrażenia niemieckie. Głównym wydarzeniem był workshop „Stadterkundung- Auf den Spuren von polnischem Fußball „Action bound“ Deine, meine, unsere Fußballkultur”. Tego dnia zwiedzaliśmy także Stadion z przewodnikiem.

Kolejny dzień był poświęcony dyskusji na temat stereotypów polsko-niemieckich. Odbyła się prezentacja historii polsko-niemieckiej piłki nożnej. Wystąpienie miała także pani Natalia Marczak, prezes Makkabi Warszawa (Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe „Makabi” w Warszawie), która w ciekawy sposób opowiedziała o historii sportu żydowskiego w Polsce.

W ostatnim dniu spotkaliśmy się w Jewish Center Club na ulicy Chmielnej, gdzie odbyły się  kolejne warsztaty dotyczące stereotypów oraz podobieństw języka niemieckiego i polskiego.

Młodzież wspólnie przygotowała „plakat” przedstawiający wizję wspólnej przyszłości Polski i Niemiec.

W trakcie tych kilku dni nie obyło się także bez zabaw. Mieliśmy okazję wspólnie „poskakać” oraz statkiem Missisipi popływać na Wiśle, a wspólne obiady i kolacje zawęziły nowe przyjaźnie.

Druga część projektu przewidziana jest na pierwszą połowę 2020 roku i tym razem nasza młodzież pojedzie do Rostocku w północnych Niemczach na kilka dni, celem wzięcia udziału w kolejnych warsztatach dotyczących tematu projektu.

Spotkanie młodzieży w Warszawie jest częścią projektu „Kick for Europe“, które zostało zainicjowane i w pełni sfinansowane przez Lernort Stadion e.V., wspieranego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Allianz Kulturstiftung i  TUI Stiftung.

W projekcie biorą udział: Antonina Rokicka, Karolina Kempkiewicz, Wojtek Konecki, Salomon Otabekov, Gustaw Schwendimann, Szymon Janowski, Mikołaj Witczak, Krzysztof Gredecki, Wojtek Lachowicz

Opiekę sprawuje nauczyciel języka niemieckiego Marcin Stachurski