dr Radosław Romaniuk

Radek.jpgnauczyciel języka polskiego

Od 2012 roku pracuję w Społecznym Gimnazjum „Startowa”, a od momentu powstania Bednarskiej Szkoły Realnej, w tym eksperymentalnym czteroletnim liceum, gdzie prowadzę  zajęcia na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Moi uczniowie z obu szkół (wraz z rodzicami) spotykają się na organizowanych przeze mnie comiesięcznie wyjściach teatralnych. Ukończyłem Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2006 roku obroniłem pracę doktorską.

Mam swoich ukochanych pisarzy i własną historię wieloletniego obcowania z nimi, która składa się z przeczytanych i napisanych książek. Jako literaturoznawca debiutowałem w 2004 roku książką o myśli filozoficzno-religijnej Lwa Tołstoja. Pisałem o literaturze polskiej i rosyjskiej, żonach wielkich pisarzy, a ostatnio od wielu lat o życiu i twórczości Jarosława Iwaszkiewicza. W 2012 roku ukazał się napisany przeze mnie pierwszy tom jego biografii Inne życie, a w 2017 tom drugi, nagrodzony jako Warszawska Premiera Literacka, książka lutego 2018.

Mój stosunek do literatury byłby inny, gdyby nie doświadczenie pracy edytorskiej. Odczytywałem z rękopisów, przygotowywałem do wydania i opatrywałem przypisami dzienniki i korespondencję Iwaszkiewicza, Miłosza, Jeleńskiego, Mycielskiego. Kolejne opracowane i opublikowane książki (ukazało się ich osiem) uważam za subiektywnie bardzo ważne.

Wolny czas najchętniej spędzam na Białostocczyźnie, gdzie z ośmioletnim synem cieszę się urokami wiejskiego domu lub oddaję wspólnej pasji - wędkarstwu.