Justyna Bacz-Kazior

nauczycielka języka francuskiego

Jestem absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Lingwistyki Stosowanej, sekcji języka  francuskiego i rosyjskiego.  Prowadzę zajęcia z języka francuskiego na Startowej oraz w Instytucie Francuskim w Warszawie, gdzie jestem również egzaminatorką  DELF i DALF francuskiego Ministerstwa Kultury . Pracowałam jako metodyk w Szkole Językowe LANG, jako doradca metodyczny wydawnictwa CLE International. Napisałam  program nauczania j. francuskiego dla gimnazjów, aktualnie zmodyfikowany dla kl. VII i VIII szkoły podstawowej.

Uważam, że język francuski jest wyjątkowo piękny, bogaty, subtelny i wyrafinowany.  Często w nauczaniu wykorzystuję piosenki, gramatykę staram się przedstawić, jako interesujące poszukiwanie zależności między kategoriami słów, uwielbiam wskazywać analogie pomiędzy różnymi językami, których znam kilka.

Oprócz nauczania aktywnie zajmuję się piosenką tj. występuję z recitalami na różnych scenach w Polsce, Francji i Niemczech. Mam za sobą występy w Szwajcarii i USA oraz 5 solowych płyt. Oprócz interpretowania tłumaczę piosenki na j. polski – wiele z nich nagrałam, czasem piszę swoje utwory po polsku lub po francusku. Mam na koncie trochę nagród na różnych festiwalach,  z których szczególnie cenię sobie nagrodę publiczności w Paryżu,  na Festiwalu Dni Georgesa Brassensa, a ostatnio spotkał mnie zaszczyt  - otrzymałam insygnia  Kawalera Orderu Sztuki i Literatury nadane przez  francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji za  działalność na rzecz kultury francuskiej w Polsce.