Nasza demokracja

Paragraph.jpgDemokracja Społecznego Liceum Startowa 4K

Pażdziernik 2020

Grupa uczniów w składzie: Michał Kulikowski (Przesada, Dziki Zachód), Antonina Wąsowicz (Przesada, Dziki Zachód), Oliwia Ferduła (Przesada, Dziki Zachód) wraz z pomocą mamy dwojga uczniów naszej szkoły, Pani Agnieszki Janowskiej, podjęła się na przełomie czerwca i lipca tego roku pracy nad sformułowaniem regulaminu naszej szkoły. Poświęcając swój wolny czas, również w wakacje, zrealizowali oni 3 etapowy proces formułowania treści regulaminu.

W imię idei demokratycznych naszej szkoły stworzyli 2 ankiety elektroniczne, które miały zbadać opinię publiczną społeczności naszej szkoły i stanowić podporę do późniejszego napisania proponowanego przez Komisję regulaminu. Pierwsza ankieta miała na celu określenie jakie zagadnienia powinny zostać poruszone w regulaminie poza tymi, które z perspektywy prawnej muszą się tam znaleźć. Na podstawie jej wyników, wyróżnione zostały zagadnienia które były uznane przez większość osób, które zabrały głos, za ważne. W drugiej ankiecie Komisja zadawała już konkretne pytania, a odpowiedzi ankietowanych (rodziców oraz uczniów) były bezpośrednio użyte do późniejszego sformułowania odpowiednich punktów regulaminu. Prace nad nim zakończyły się w połowie sierpnia, kiedy to wraz z dodatkowymi uwagami i wnioskami, został wysłany Radzie Pedagogicznej i przez nią przyjęty praktycznie w niezmienionym brzmieniu.

Regulamin uchwalony przez Radę Pedagogiczną jest dostępny na stronie internetowej naszej szkoły oraz wisi w holu głównym w budynku szkoły.

W duchu demokracji, zostanie on również przedstawiony na Zgromadzeniu Szkoły i zostanie podjęta tym samym rozmowa nad jego obecną treścią. Liczymy, że zostaną rozwiane wszystkie wątpliwości co do jego brzmienia oraz przedyskutowane wszystkie uwagi i obawy, które mogą się pojawić w związku z nim.